Juniorku a dorost chceme stabilizovat, plánuje Michal Janeček

13.08.2018 | Petr Komárek

Papírování, telefonování, trénování. Michal Janeček se při práci pro SK Prostějov 1913 rozhodně nenudí. Na zimním stadionu stráví občas i více jak půl dne, pro klub přitom vždy odvede pořádný kus oblíbené práce.

U prostějovské mládeže nezastává jen jednu funkci. V kabině velí dorostu stejně jako starším žákům, do toho asistuje u juniorky. V kanceláři si plní povinnosti sekretáře. „Skloubit obojí je sice náročné, občas jsem na stadionu dvanáct, někdy i čtrnáct hodin. Ale už jsem to předtím dělal, takže si práci dokážu rozvrhnout,“ ujistil Janeček, že mu jeho zaměstnání nepřerůstá přes hlavu.

Papírování s 80 hráči musí řešit znovu

Denní rozvrh má většinou pěvně stanovený. Dopoledne řeší papírování, odpoledne dohlíží na své svěřence při trénincích. Ty si snaží poskládat co nejlépe. I podle režimu, který mu vyhovuje. Ve skloubení dvou odlišných profesí proto problém nevidí. „Práce kolem hokeje mě neskutečně baví, o to je to lepší,“ libuje si.

Na židli za psacím stolem se momentálně nejvíce zabývá registrací nových hráčů. Do SK Prostějov 1913 přecházejí z bývalých mládežnických Jestřábů. Nejprve se musejí odhlásit, poté přihlásit do nového působiště. Celý proces představuje náročnou práci. Ne nepodobnou té, na kterou si musejí zvyknout státní úředníci. „Týká se to více než osmdesáti hráčů. S hokejovým svazem už jsme je řešili jednou, ale papíry nám vrátili s tím, že je v nich něco špatně,“ prozradil Michal Janeček, který se dokumenty spojenými s hokejisty v rozmezí třetí třídy až po juniorku prodírá znovu. Už nad nimi strávil přes tři týdny.

Trestní oznámení na spolek mládežnických Jestřábů a jejich bývalého předsedu Michala Tomigu mu situaci naštěstí nekomplikuje. Do úspěšného konce musí dotáhnout jiné úkoly. Zatěžovat se nemusí ani problémy s rodiči jednotlivých hráčů.

Kvalita dorostu a juniorky? Uvidí se v sezoně

U ledové plochy udílí pokyny především dorostencům a také nejvyšší kategorii – juniorům. V prvním případě nese odpovědnost jako hlavní trenér, ve druhém jako asistent. Spolehnout se pokaždé může na zkušenou hokejovou osobnost Jaroslava Becka, jenž v minulosti vedl muže i mládež na nejvyšší úrovni.

„Pana Becka znám odmalička, trénoval ještě i mě. Přesně vím, co od něj mohu očekávat. Má toho za sebou hrozně moc, a i když i já trénuji už nějaký ten pátek, pořád se od něj mohu učit,“ připustil. Na koho ale v obou týmech spoléhat nemůže, jsou ryze prostějovští hráči. Důvod je prostý, je jich málo. V dorostu osm, mezi juniory ještě méně. Sáhnout se tak musí k hostováním z jiných klubů. Z Olomouce nebo Přerova. „V obou případech jsme vlastně jen obnovili spolupráci. Na všem jsme se dohodli, podle mě je to bez problému,“ popisuje Janeček.

Do premiérové sezony s juniory a dorostenci si v SK Prostějov 1913 nekladnou závratné cíle. Hlavní spočívá ve stabilizaci kádru. „Chceme, aby obě kategorie měly alespoň tři lajny na trénování. Jaká bude kvalita, se ukáže až v průběhu sezony. Pokud budou kluci poctivě trénovat, mohli bychom v soutěžích dorostu i juniorky hrát slušnou roli,“ domnívá se Michal Janeček.

V kanceláři se malovalo a čistilo

S nejstaršími prostějovskými mladíky absolvoval i kemp. Kvůli dovoleným a jiným povinnostem či radostem se do něj sice nezapojili všichni, svůj účel ale přesto splnil. Hokejisté si každý den dvakrát zatrénovali na suchu a na ledě. Pobývali i v zázemí, které by se však podle slov sekretáře a trenéra v jedné osobě mělo do budoucna zkvalitnit. „Posilovna je předělaný sklad. Všichni v klubu – vedení, trenéři – děláme maximum, aby se podmínky pro hráče zlepšily. Všechno je otázka času, kdy k tomu dojde,“ konstatoval.

Do prostějovského prostředí se z Havířova vrátil během loňských Velikonoc. Oslovil ho jeden ze zakladatelů SK Marek Černošek. Ve vzájemné komunikaci projevil velký zájem o jeho návrat a Janeček bez skrupulí svolil. „Rád jsem se do Prostějova vrátil. Z vlastní vůle jsem z něj nikdy odcházet nechtěl. S návratem zpátky jsem neváhal,“ svěřil se s tím, že od začátku počítal i s prací ve vedení klubu.

Úloh sekretáře se nebál. Na stejném zimním stadionu jako nyní se jimi zaobíral už v minulosti. Věděl tak, do čeho jde. Co ho ovšem zaskočilo, byl stav kanceláře, do které po letech znovu přišel. „Šlo docela o divočinu. Prostory byly v dezolátním stavu, až jsem se z toho zděsil. Všechno jsem si musel vyčistit a vymalovat, trvalo to dva měsíce,“ spočítal Michal Janeček vynaložené úsilí pro obnovu svého staronového pracoviště.

 
Aktuální články
Klub zveřejnil informace týkající se letních příměstských kempů

Stejně jako loni pořádá SK Prostějov 1913 pro své hráče letní příměstské hokejové kempy. Postupně se uskuteční pro juniorku, dorost,...

 
Hokejové „eskáčko“ si znovu zahraje fotbal na Hořava Cupu

Podruhé se na Prostějovsku koná fotbalový Hořava Cup, podruhé je jedním z jeho hlavních organizátorů. Trenér SK Prostějov 1913 Lukáš...

 
Jak vypadá funkční trénink v kondiční přípravě mladších žáků

Jistě si řada z Vás pamatuje, jak jsme jako děti, museli doma pomáhat. Rýt zahradu, sekat trávu nebo lézt po stromě a trhat třešně. Ta...

 
Kdo přišel, nelitoval aneb Ples klubu v roce 2019
 
Nové zázemí pro mládež. Město zmodernizuje zimní stadion
 
Kumstát: Chceme jít cestou mladých trenérů, které si vychováme
 
Klub se chystá na novou sezonu, proběhly v něm změny
 
Dva venkovní turnaje: Žáci skončili druzí, čtvrťáci čtvrtí
 
Primát ze SIDA Cupu putuje do Běloruska, Prostějov opět šestý
 
Prostějovský zimák hostí 11. ročník SIDA Cupu
 
Zápasy
JUNIOŘI | Sobota 17.08.2019
Turnaj Šumperk - SK Prostějov 1913
 
 
SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS