Zrodila se pohádka O třech zlatech a jednom bronzu

05.09.2018 | Petr Komárek

Mimořádně vydařený víkend zažili zkraje září mládežničtí hokejisté Prostějova. Ročník 2008 si podmanil turnaj v Porubě, o rok mladší kategorie zvítězila v jedné ze dvou samostatných skupin na domácím FERAMU CUPu. Třetí zlato přidal ročník 2012 v Orlové, druháci si na stejném stadionu vysloužili bronz.

Do domácího turnaje nasadilo „eskáčko“ hned tři celky. Jeden se představil ve skupině A, dva ve skupině B. Vyřešil se tak problém, který vznikl odhlášením Frýdku-Místku. V první skupině ho nahradila Poruba, ve druhé právě další družstvo Prostějova.

A-tým červenobílých si počínal suverénně a přemohl všechny čtyři soupeře – Olomouc, Porubu, Havířov i Techniku Brno. V cestě za cenným kovem tím odklidil všechny překážky a s více jak 50 vstřelenými brankami si dokráčel pro nejvyšší příčku.

Dalším prostějovským zástupcům připadlo ve skupině B čtvrté a páté místo. Podle trenéra ročníku 2009 Filipa Smejkala splnil FERAMU CUP svůj hlavní účel. „Kluci si pořádně zahráli, díky odhlášení jednoho týmu jsme je nasadili hned ve třech výběrech,“ uvedl. Hodnotit nemohl zcela všechny. Pochopitelně. Během zápasů nedohlížel na všechny tři týmy, pomáhali mu jeho asistenti, jmenovitě Marek Černošek a Simon Hejduk. „Co jsem ale viděl, tak všichni bojovali a objevily se i pěkné momenty,“ poznamenal Smejkal.

Zazářili na ledě i v minikopané

Ročník 2008 – neboli mladší žáci – cestoval na víkendový turnaj do Poruby. Kromě hokejových utkání si vyzkoušel i ty v minikopané. Kouči Adamu Windovi se tento nápad pořadatelů zamlouval, jeho svěřenci v konkurenci dalších třech týmů – stejných, jaké se zúčastnily i hokejového klání – obsadili druhé místo. „Odpovídá to výkonům našeho týmu,“ konstatoval Wind. Prostějov si poradil s Porubou (2:1), následně podlehl Kopřivnici (0:3) a zdolal Břeclav (2:0).

Dvoudenní událost mezi mantinely začala sobotními zápasy každého s každým, v nichž týmy usilovaly o co nejlepší umístění do nedělního play-off. Hanákům se povedlo všechny tři duely zvládnout vítězně. Zatímco hostitelský klub Poruby porazili rozdílem čtyř branek 6:2, nad Břeclaví a Kopřivnickými triumfovali velmi těsně – 3:2 a 7:6. „Šlo o velmi vyrovnaná utkání, která se lámala až v závěru,“ podotkl Adam Wind.

Do nedělního semifinále střetnutí šli Prostějované z nejlepší možné pozice. Soupeře z Kopřivnice přemohli 5:3 a čekala je bitva o zlato proti Břeclavi. K vidění bylo dohromady šest přesných zásahů, čtyř z nich dosáhl SK, který tak po závěrečné siréně mohl začínat naplno slavit. „Z obou stran to byl hodně slušný zápas, vyhrát mohl kdokoli. Kluci si to ovšem zasloužili více, protože šli štěstí naproti výrazněji než soupeř. V závěru překlopili skóre ve svůj prospěch a dokázali si zlato vybojovat,“ zhodnotit nejprestižnější zápas turnaje prostějovský kouč., z jehož výběru pořadatelé jako nejlepšího hráče vybrali Tomáše Palánka.

Zlato, bronz a dovednostní úspěch

Lukáši Dubovi a jeho družinám prostředí zimního stadionu v Orlové očividně svědčí. Na začátku letošního dubna tam vybojoval zlato s ročníkem 2012. Pro mladé Prostějovany se přitom jednalo prakticky o první turnaj. Další skvělá umístění odsud odvezl nejen s čerstvými prvňáčky, ale i s výběrem ročníku 2011. Prvně jmenovaná znovu stanuli na nejcennějším ze stupňů vítězů, druzí si vysloužili bronzové medaile. „Hlavně klukům z ročníku 2012 se v Orlové daří. Jsou moc šikovní, pracovití a myslím si, že by z nich mohlo něco být,“ soudí Duba, který ze střídačky udílel pokyny ve spolupráci s Otakarem Kovářem.

Mladší soubor SK si jednoznačným způsobem přivlastnil výhru v derby, Olomouc rozsápal vysoko 23:0. Způsobil to také gólman Kohoutů, který s prací s betonem či lapačkou ještě neměl příliš mnoho zkušeností. Na druhou stranu, prostějovská defenzíva toho soupeři ani moc nedovolila. Dokonce ho téměř vůbec nenechala ohrozit vlastní svatyni.

O dost vyrovnanější byla partie s Třincem. Prostějov v ní těsně padl 1:2. Šance si sice vypracovat dokázal, na rozdíl od Olomouce ale tentokrát narazil na podstatně schopnějšího muže, či lépe řečeno chlapce s maskou. „Trochu jsme na něm ztroskotali, chytal velmi dobře. Bojovali jsme však dál a vysoko zdolali domácí Orlovou. Borci ji přehráli a nebojím se říct, že i přejeli,“ hodnotil Duba.

Skalp Orlovských si „eskáčko“ poté připsalo znova a mohlo se chystat na finále. V něm dostalo možnost oplatit Třinci porážku ze základní části. To se také povedlo. „Bylo to skvělé, vyhráli jsme, tuším 6:2. Kluky hokej baví, jde to vidět i na trénincích. Nejde ani tak výsledky, jako právě o radost ze hry,“ zdůraznil kouč. „Za celkovou výhru na turnaji byl celý tým pochopitelně moc šťastný,“ doplnil.

Příslib pro A-tým? Do budoucna určitě

Starší prostějovští hokejisté se pod vedením trenérů Davida Krampola, Martina Kužílka a Adama Švacha střetli s více protivníky. V jejich konkurenci si vysloužili třetí pozici, čímž jen dovršili povedené červenobílé představení na turnaji. „Navíc se nám dařilo také v dovednostních soutěžích, které pořadatelé připravili. Jak v případě ročníku 2011, tak 2012 jsme je vyhráli. U dětí je tak na čem stavět,“ pochvaluje si Lukáš Duba.

Hráči ukázali, že umění bruslit mají v krvi. Od červené čáry si střihli jedno kolečko kolem hrazení naplno a nikdo z dalších týmů je nepředčil. „Je vidět, že v Prostějově je dobré hokejové podhoubí. Pokud to tak půjde dál, mohlo by se v budoucnu vylíhnout něco pro A-tým. To je sice ještě daleko, nicméně dobrá práce s prostějovskou mládeží je zase vidět,“ vyzdvihl Duba.

 
Aktuální články
SK Prostějov 1913 zabodoval! Týden hokeje si užilo 27 dětí

Poprvé v letošní sezoně zorganizoval SK Prostějov 1913 ve spolupráci s Českým hokejem akci v rámci Týdne hokeje a projektu Pojď hrát...

 
Rodiče, tady nesmíte chybět! Přednášet vám bude svazový kouč

To, co SK Prostějov 1913 před nedávnem avizoval, se zanedlouho stane skutečností. Pro rodiče hokejistů se podařilo domluvit přednášku,...

 
K SK přijel svazový regionální trenér, vedl školení o novém programu

Regionální trenér Českého hokeje, dříve Českého svazu ledního hokeje, navštívil minulé úterý SK Prostějov 1913. S Oldřichem Kališem...

 
SK Prostějov 1913 zahájí sezonu příjemným posezením
 
Přijďte ve čtvrtek 26. září v 16:30 na zimák na akci Týden hokeje
 
Prostějovský turnaj čtvrťáků vyhrály Uherské Hradiště a Velká Bíteš
 
Před školou souboj o medaile. Klub pořádá Dětskou letní olympiádu
 
Ročník 2010 okusí na závěr prázdnin první domácí turnaj
 
Kemp pro žáky jako motivace, dostali i pomyslné vysvědčení
 
Pacina trénoval Crosbyho či Iginlu. Nechraňte děti před prohrami, říká
 
Zápasy
JUNIOŘI | Pátek 18.10.2019, 20:00
HK Kroměříž - SK Prostějov 1913
 
JUNIOŘI | Neděle 20.10.2019, 16:00
SK Prostějov 1913 - HC Spartak Uherský Brod
 
 
SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS