Očekávaná sezona dorostu: žádný zázrak, ale ani propadák

26.03.2019 | Petr Komárek

Když loni probíhala suchá letní příprava, trénovali dorostenci SK Prostějov 1913 společně s juniorkou. Bylo jich sotva deset. Tým pod vedením trenéra Michala Janečka se však postupně doplnil hráči z okolních klubů. V základní části první ligy mu pak nechybělo mnoho a dostal by se do lepší nadstavbové skupiny. Nevyrovnané výkony však Prostějovské nasměrovaly o skupinu níž. Tam se drželi v horních patrech tabulky a mohli pomýšlet na některou z prvních tří pozic. Kdyby ovšem nepřišel nepovedený závěr, kvůli němuž se Hanáci museli spokojit „jen“ s čtvrtým místem.

Z konečného umístění druhé nejstarší kategorie ale v prostějovské mládeži v šoku nebyli. Od celku, který se postupně skládal a ani zdaleka v něm nefigurovali jen Prostějované, se žádný velký zázrak nečekal. Střízlivé prognózy se ukázaly jako trefné, ostudu ale Janečkův výběr v žádném případě neudělal.

„Celkově jsme více méně podali průměrný výkon, ovšem rozhodně jsme nepropadli. Nezklamali jsme a sezona dopadla podle očekávání,“ konstatoval trenér prostějovských hokejových dorostenců Michal Janeček.

Dorost „eskáčka“ se dával dohromady od letní přípravy. Původně se nevědělo, kolik hráčů za něj bude nastupovat a program na suchu absolvovala hrstka mladíků společně s juniory. K oddělení příprav obou kategorií došlo v srpnu, kdy odstartovaly tréninky na ledové ploše. Junioři začali trénovat zvlášť a u dorostenců to bylo stejné.

Šipakin by rád pokračoval, potěšilo mě to

Na doplnění kádru pracovali v Prostějově prostřednictvím jednání s okolními kluby, Přerovem a Olomoucí. „Došlo k dohodě o spolupráci na úrovni střídavých startů i hostování,“ objasnil Janeček. Od olomouckých Kohoutů získal na střídavé starty například talentovaného brankáře Jana Špunara, který oslnil svými výkony i na letošním Mistrovství České republiky krajů kategorie do 15 let. Z Přerova mohl počítat s poskytnutím služeb obránce Adama Tomigy a dravých útočníků Tobiáše Kuchty a Samuela Fialy, nebo s hostováním objevu z ruského Petrohradu – Savvy Šipakina. Prostor dostali také nadějní prostějovští starší žáci, ročník 2005.

Pokud jde o Šipakina, část sezony sice chyběl, protože si doma v Rusku musel vyřídit nové vízum. Přesto byl ovšem pořádně vidět a do statistik prostějovského týmu se zapsal velmi výraznou měrou. Především svými góly, pramenícími z typické ruské nátury a efektního i efektivního tahu na branku. „Savva chodil „přes mrtvoly“ a do týmu výborně zapadl. Navíc projevil zájem hrát za nás i příští sezonu, což mě velmi potěšilo. Věřím, že se domluvíme,“ prohlásil optimisticky čtyřiačtyřicetiletý prostějovský kouč a sekretář v jedné osobě.

Postup výš unikl o pár bodů

Zápasů v přípravě si jeho svěřenci příliš neužili. Jednotlivá utkání by se dala spočítat na prstech jedné ruky, následoval je ještě turnaj v Šumperku, kde se červenobílí střetli z protivníky hrajícími nejvyšší dorosteneckou soutěž. Rozdíl ve výkonnosti byl patrný, Prostějovské to ale nesmělo odradit. Museli pracovat dál, aby se v samotné Regionální lize dorostu neztratili a byli schopní vyhrávat.

Mistrovský maraton se rozeběhl přibližně se začátkem září. SK Prostějov 1913 čekalo nejprve deset kol základní části, v níž se doma i venku střetl s pěti různými soky – Znojmem, Kroměříží, týmem EHC Lions, Břeclaví a Hodonínem. Orly z jihu Moravy v úvodním duelu zdolal 5:2, Kroměřížským po pěti inkasovaných brankách podlehl 3:5. Rozdílem pěti branek padl 4:9 s EHC Lions a na Břeclav nestačil 3:6, z divoké přestřelky s Hodonínem ale už vyšel vítězně. Baník trumfnul těsně 8:7. V odvetách museli dorostenci z okresního města poblíž Drahanské vrchoviny skousnout porážku 3:7 od Znojma a 3:4 od Kroměříže. S EHC Lions si poradili 5:1, ale pak nepřemohli Břeclav a prohráli 3:5. Na závěr základní části přišlo vítězství – vysoké 8:1 nad Hodonínem.

„Základní část trvala jen necelé dva měsíce, do druhé dekády října. Týmů ve skupině jsme totiž příliš mnoho neměli. Naše výkony bohužel nebyly vyrovnané. Byli jsme schopní zahrát slušnou partii a vyhrát, pak jsme zase dvě utkání nezvládli a prohráli. Rozdíly sice nebyly rapidní, ale skončili jsme šestí a vrchní skupina nám utekla o dva nebo tři body,“ přiznal Michal Janeček, že za postupující pěticí Prostějov příliš nezaostal, musel se však spokojit s účastí v nižší nadstavbě.

Pozice v horní části tabulky, ale znovu nevyrovnané výkony

Ta odstartovala na přelomu října a listopadu a hrála se poněkud nezvykle tříkolově. Klasický čtyřkolový systém by se totiž do konce března nestihl. „Eskáčko“ vyzvalo devět dalších soupeřů a po celou dobu, co zápasů ubývalo a ubývalo, se v tabulce dokázalo držet nahoře. Začátek byl slušný, prostějovští hokejisté uštědřili debakl 7:0 Černým Vlkům z Rožnova pod Radhoštěm, a i když sami vysoko podlehli Opavě 1:10, rozstříleli poté Břeclav 9:1.

„Opět jsme ale nepodávali stabilní výkony. Kvalitní představení jsme nebyli schopní zopakovat. Bylo to jako na houpačce, jednou dobře, jednou špatně, jednou dobře, jednou špatně,“ posteskl si Janeček. Dorost stanul i proti rezervě třineckých Ocelářů, jíž vypomáhali hráči z extraligového prvního týmu. Díky tomu předváděli Slezané poměrně dost slušné výkony. V dresu Orlové zase byli vidět kmenoví hráči dalšího dorosteneckého extraligisty, Havířova. Na rozdíl od Prostějova si Orlová dokázala po celou dobu plus mínus držet svůj standard.

„Nicméně jsme se dokázali držet v první čtyřce, kde s námi vedle béčka Třince a Orlové byla ještě Opava. Ta pro nás představovala celkem oříšek, v prvních dvou utkáních jsme od ní dostali docela dost branek. Až ve třetím utkání se nám ji povedlo porazit,“ poznamenal Janeček k duelům se Slezanem, které pro prostějovské barvy vyzněly nejprve 1:10, pak 1:5 a nakonec obráceně a především vítězně 5:1.

Závěr se nepovedl a šance na „bednu“ byla pryč

Navzdory dalším několika prohrám měl prostějovský dorost ve skupině stále šanci útočit na nejlepší možná konečná umístění – první tři příčky. „Konec nadstavby byl však nejhorší částí naší sezony. Posledních několik zápasů jsme absolutně nezvládli. Prohrávali jsme hrozným způsobem, úplně nám přestala fungovat obrana. Prohrávali jsme i s týmy, které jsme předtím normálně poráželi. Jenom kvůli tomu jsme přišli o první trojku a skončili „až“ na čtvrtém místě,“ zdůvodnil Janeček, proč Hanákům utekly medailové pozice.

Dorost bych chtěl trénovat dál

Suma sumárum, ve 27 zápasech nižší nadstavbové skupiny získal dorost SK Prostějov 1913 s pozitivním skóre 120:100 46 bodů. Díky nim si vysloužil čtvrtou příčku. S ohledem na další sezonu Michal Janeček prozradil, že u by dorostenců rád pokračoval a chtěl by vytvořit konkurenceschopnější tým. „S tím, že bych kádr opět rád doplnil na základě spolupráce s Přerovem a Olomoucí. Uvidíme ale, jak rozhodne vedení klubu, a kdo bude jakou kategorii trénovat,“ řekl závěrem zkušený trenér.

 
Aktuální články
Od páté po devátou třídu do hor. Prostějovští si v „suché" sáhli na dno

Suchou letní přípravu má za sebou převážná část mládežnických hokejistů SK Prostějov 1913. Hráči páté až deváté třídy, které...

 
Prostějov přihlásí čtyři žákovské týmy, bude mít i hokejovou třídu

Dvou ze svých stěžejních cílů dosáhl mládežnický hokejový klub SK Prostějov 1913. Do regionálních žákovských soutěží přihlásí...

 
Nový seriál projektu Pojď hrát hokej poradí, jak s dětmi trénovat doma

Kvůli nastalé situaci děti již nějakou dobu nemohou chodit do školy a pravděpodobně doma i několik dalších týdnů zůstanou. Každý...

 
Děti se chopily víkendové výzvy, kouč připravil video pro brankáře
 
Projekt hokejových tříd je připraven, rodiče si prohlédli školu
 
Jak trénovat v době koronavirové? Mrkněte na video
 
Ukončení sezony 2019/20
 
S hokejovými šatnami stále NENÍ VYHRÁNO...
 
Vyklízení šaten zrušeno, zimní stadion uzavřen
 
Aktualizováno! Informace klubu SK Prostějov 1913 k tréninkům a zápasům v návaznosti na přijatá opatření státu
 
Zápasy
JUNIOŘI | Středa 12.08.2020
SK Prostějov 1913 - HK Kroměříž
 
JUNIOŘI | Sobota 15.08.2020
Turnaj Šumperk - SK Prostějov 1913
 
JUNIOŘI | Středa 26.08.2020
SK Prostějov 1913 - HK MD Šumperk
 
JUNIOŘI | Středa 02.09.2020
HK Kroměříž - SK Prostějov 1913
 
 
SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS