Bek Fojt k juniorce: Herně to nebylo špatné, většinou jsme byli lepší

05.04.2019 | Petr Komárek, foto: Hana Řezníčková

Vůbec poprvé se v českých hokejových soutěžích pohybovala juniorka SK Prostějov 1913. Její premiérová sezona trvala necelých sedm měsíců a v regionální lize ji zakončila na třetím místě nižší nadstavbové skupiny. Jedním z hráčů, kteří oblékali prostějovský dres a tvořili výběr trenéra Jaroslava Becka, byl i obránce Luboš Fojt. Prvoligový ročník nehodnotil jako nevydařený, herní projev Hanáků totiž podle jeho slov nevypadal vůbec špatně.

Luboš Fojt nepatří mezi odchovance prostějovského hokeje, v okresním městě na Hané přesto nehrál poprvé. „V Prostějově jsem byl už před dvěma lety a byl jsem zde velmi spokojený. Takže když Warriors Brno spadli z extraligy juniorů, chtěl jsem se vrátit zpátky,“ vysvětlil, proč si jako domácí prostředí znovu zvolil prostějovský zimní stadion.

Před dvěma lety ještě nastupoval za mládežnické Jestřáby, teď jeho služby využíval SK Prostějov 1913. „ Uplynulou sezonu hodnotím kladně. Výsledkově se nám bohužel nedařilo tolik, jak bychom chtěli. Herně si ale myslím, že jsme neodehráli špatné zápasy,“ konstatoval směrem k výkonům nejstaršího celku v klubu.

Původní záměr nevyšel

Tým pod vedením zkušeného trenéra Jaroslava Becka chtěl před sezonou postoupit do vyšší nadstavby Regionální ligy juniorů. Po základní části ale bylo jasné, že se jeho plány budou muset pozměnit. Mezi postupujícími se totiž Prostějované nenacházeli.

„Nepodávali jsme vyrovnané výkony,“ přiznal Fojt. Opodstatnění se mu nehledalo snadno, nakonec se zastavil u individuálních chyb. „Pod naše nestabilní výkony se rozhodně podepsaly. Vyplynuly z nich chyby v obraně,“ měl jasno.

Úvod mistrovské sezony, který spadal do první poloviny září, juniorům Prostějova nevyšel. V prvních dvou zápasech vůbec neskórovali a doma podlehli 0:6 Šumperku a 0:2 Kroměříži. „Pár dní před začátkem sezony k nám přišli noví kluci z extraligy, s kterými jsme se nestihli tolik sehrát,“ uvedl Luboš Fojt, proč dvě představení na vlastním na ledě za sebou dopadla, jak dopadla.

Zároveň tím ukázal na jeden podstatný fakt. Prostějov v uplynulé sezoně reprezentoval nemalý počet juniorů z jiných klubů – Přerova, Olomouce, Vítkovic nebo jako v případě sedmnáctiletého zadáka Warriors Brno.

Vzpruha na Valašsku

Ve třetím utkání nové sezony už se ale Hanáci zvedli. Z partie ve Valašském Meziříčí se stala jedenáctigólová přestřelka, kterou zvládli lépe v poměru 6:5. „Byl to pro nás důležitý zápas, protože to byla naše první výhra. Tímto zápasem jsme si dokázali, že můžeme vyhrávat,“ podotkl Fojt, že vítězství nad Bobry přineslo jemu a jeho spoluhráčům důležité povzbuzení do dalších kol.

Za prvních šest duelů svítily na prostějovském kontě poměrně divoké výsledky. Po výhře na Valašsku přišla vysoká domácí prohra s Novým Jičínem 2:10, poté červenobílí venku pokořili rožnovské Černé Vlky 9:3 a museli skousnout porážku 2:13 od šumperských Mladých Draků. „Těžko říct, co za tak divokými výsledky stálo,“ zamyslel se Fojt. „Byl začátek sezony, každý se chtěl asi ukázat a dát gól,“ namítl poté.

Defenzíva se zlepšila, ale…

Prostějovská obrana se po domácím zápase se Šumperkem zlepšila a velké množství branek od soupeřů už nedostávala. S Kroměříží vybojovalo „eskáčko“ těsný triumf 1:0, s Valašským Meziříčím zase těsně padlo 1:2. Následovala odplata Novému Jičínu za debakl z domácí půdy, pod zříceninou středověkého hradu Starého Jičína smetli Beckovi svěřenci oponenta z Moravskoslezského kraje 8:1. Na závěr základní části regionální soutěže ještě přemohli Černé Vlky 3:2.

„Obrana se zlepšila,“ souhlasil Luboš Fojt. „Pořád to ale vůbec nebylo optimální. Pohybovali jsme se ve špatných prostorech a špatně jsme si přebírali hráče, z čehož vznikaly obrovské chyby,“ štvalo jej.

Z nepostupu do vyšší nadstavbové skupiny panovalo u prostějovských hráčů veliké zklamání. Dlouho však netrvalo, tým se veškeré chmury snažil co nejrychleji hodit za hlavu a zbrojil na boj o první místo v nižší nadstavbě. „Alespoň tu jsme chtěli vyhrát,“ přikývl člen obranných řad.

Stejně jako dorostenci, i junioři hráli po skončení základní části s každým svým protivníkem třikrát, nikoli čtyřikrát. Fojt to považoval za poněkud zvláštní, nebo lépe řečeno divné. „V kariéře jsem takto hrál vůbec poprvé,“ přiznal, že se s podobným systémem nikdy předtím nesetkal.

V nižší nadstavbě se dlouho dařilo

Většina ostatních týmů z nadstavby na tom kvalitativně byla hůře než Prostějovští. „Bohužel, i s takovými jsme prohráli,“ ušklíbl se Fojt na znamení, že jej něco takového vůbec nepotěšilo – naopak. První utkání nové soutěžní fáze nicméně Hanáci zvládli a Nový Jičín pokořili 5:2. Na Uherský Brod nestačili 1:3, ale poté znovu 5:2 přemohli Techniku Brno.

Proti Karviné si červenobílí zastříleli a získali vítězství 9:2, před Orlovou se naproti tomu po výsledku 4:8 museli pomyslně sklonit. Z Boskovic přivezlo „eskáčko“ triumf 4:3 po nájezdech a Černým Vlkům uštědřilo debakl 7:1. Úspěšně prošlo rovněž přestřelkou s Frýdkem-Místkem – 9:5, a po nájezdech udolalo Novojičínské – 6:5.

Závěr přinesl prohry i s papírově slabšími

Na první místo v nižší nadstavbě měl Prostějov dlouho velmi slibné šance. Naneštěstí pro něj, v závěru sezony nastal zlom. „To jsme pravidelně prohrávali i s těmi papírově slabšími soupeři. To byl hlavní důvod, proč nám první příčka utekla,“ zlobil se Luboš Fojt.

Po začátku roku 2019 si Prostějov poradil s Uherským Brodem 6:3 a po nájezdech zlomil odpor Techniky Brno poměrem 2:1. S Karvinou přišla divoká prohra 5:8, v Orlové vítězný počin výsledkem 3:2 a proti Boskovicím 4:2. Další body přidal Beckův výběr proti Rožnovu (6:4), Frýdku však nedal ani jednu branku a doma padl 0:5.

V poslední třetině nadstavby Prostějované vyzráli na Nový Jičín 4:3 a s uherskobrodským Spartakem prohráli 4:5. Následovaly nezdary 0:2 s Brnem a 5:6 s Karvinou. S Orlovou si hokejisté s orlem na hrudi věděli rady 5:4, proti Boskovicím se to ale přesně otočilo a výhra nepřišla ani v souboji s Černými Vlky (3:6). Sezonu nicméně SK zakončil přece jen vítězně – z Frýdku si odvezl pozitivní výsledek 3:2.

V Prostějově se mi líbilo. Co ale bude, netuším

V konečném součtu obsadil Prostějov v nižší nadstavbě třetí pozici. „Vzhledem k tomu, že jsme ve většinu zápasů byli herně lepším týmem, beru třetí místo jako neúspěch. V utkáních nás bohužel trápila nízká produktivita,“ posteskl si bek, jehož vzorem je Petr Zámorský.

Podle jeho slov slyšeli junioři od trenéra Becka po sezoně pochvalu za odvedenou práci a také za zlepšení se po individuální stránce.

Nad příští sezonou zatím Luboš Fojt nepřemýšlel. „Svaz udělal opět nějaké změny v naší kategorii, takže ještě pořádně nevím, jaké bude obsazení soutěží. V Prostějově se mi ale líbilo, takže bych určitě rád zůstal,“ prozradil na závěr.

 
Aktuální články
Od páté po devátou třídu do hor. Prostějovští si v „suché" sáhli na dno

Suchou letní přípravu má za sebou převážná část mládežnických hokejistů SK Prostějov 1913. Hráči páté až deváté třídy, které...

 
Prostějov přihlásí čtyři žákovské týmy, bude mít i hokejovou třídu

Dvou ze svých stěžejních cílů dosáhl mládežnický hokejový klub SK Prostějov 1913. Do regionálních žákovských soutěží přihlásí...

 
Nový seriál projektu Pojď hrát hokej poradí, jak s dětmi trénovat doma

Kvůli nastalé situaci děti již nějakou dobu nemohou chodit do školy a pravděpodobně doma i několik dalších týdnů zůstanou. Každý...

 
Děti se chopily víkendové výzvy, kouč připravil video pro brankáře
 
Projekt hokejových tříd je připraven, rodiče si prohlédli školu
 
Jak trénovat v době koronavirové? Mrkněte na video
 
Ukončení sezony 2019/20
 
S hokejovými šatnami stále NENÍ VYHRÁNO...
 
Vyklízení šaten zrušeno, zimní stadion uzavřen
 
Aktualizováno! Informace klubu SK Prostějov 1913 k tréninkům a zápasům v návaznosti na přijatá opatření státu
 
Zápasy
JUNIOŘI | Středa 12.08.2020
SK Prostějov 1913 - HK Kroměříž
 
JUNIOŘI | Sobota 15.08.2020
Turnaj Šumperk - SK Prostějov 1913
 
JUNIOŘI | Středa 26.08.2020
SK Prostějov 1913 - HK MD Šumperk
 
JUNIOŘI | Středa 02.09.2020
HK Kroměříž - SK Prostějov 1913
 
 
SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS