Smejkal zvládal nemožné. Mladší žáky navíc dovedl až na vrchol

06.04.2019 | Petr Komárek

Heroický výkon. Takový v závěru letošní sezony předvedl trenér SK Prostějov 1913 Filip Smejkal. Jako hlavní kormidelník působil u třech kategorií – starších žáků, mladších žáků a ročníku 2009. Z prostřední z nich navíc v soutěžní nadstavbě dokráčel až na pozici nejvyšší. Co na to říct? Snad jen: klobouk dolů, Smejky!

Při hodnocení týkajícího se mladších žáků, které vedl od začátku sezony, neměl Smejkal co skrývat. Mluvil upřímně a prohlásil, že s hokejisty tvořenými především ročníky 2007 a 2008 se podařilo pracovat podle jeho představ. Ocenil zejména přístup týmu a vůli jeho jednotlivých členů pracovat na sobě a zlepšovat se.

„Kluků bylo v kategorii dokonce tolik, že se musela vytvořit dvě družstva. Každé hrálo své zápasy (oficiálně se započítávaly pouze výsledky A-týmu). Ke konci sezony už někteří hráči rotovali v obou týmech,“ řekl kouč.

Chceme, aby hráči byli aktivní

Vzhledem ke kategorii mladších žáků se nesnažil ani nijak zastírat častou přítomnost divokých a gólově bohatých výsledků. Jen ve druhé části sezony – nadstavbě, jež začala zkraje ledna – nastříleli Prostějovští v deseti zápasech 83 branek. Pro doplnění: inkasovaných branek bylo o 40 méně.

„Je to dáno tím, že chceme, aby kluci byli aktivní. Chtěli hrát a tvořit. Z toho logicky padají branky, ale také vznikají chyby a góly v naší síti,“ vysvětlil Smejkal, jenž zároveň podotkl, že jeho cílem není žádnému hráči něco nařizovat, případně zakazovat. „U dětí to takto nefunguje,“ zdůraznil následně.

Snová nadstavba

Za chyby Smejkal na hráče naštvaný není. Něco jiného je to, pokud jde o jejich přístup. „Obecně si však myslíme, že kluci z ročníků 2007 a 2008 – a nesmím zapomenout ani na slečnu a kluky z ročníku 2009, co jsou s námi – mají velkou chuť a hokej milují,“ pochvaluje si bývalý útočník Prostějova či Olomouce.

S mladšími žáky nasbíral od září do prosince jedenáct vítězství a pět porážek. Na nadstavbovou část si pak Prostějov ideálně vyladil formu a skupinu s Opavou, Šumperkem, Uničovem, Třincem, Vítkovicemi, Přerovem, Frýdkem-Místkem, Orlovou a Havířovem dokázal vyhrát. První místo si vysloužil díky šestnácti získaným bodům za sedm triumfů a dvě remízy. Pouze jednou, ve Frýdku-Místku, poznal hořkost porážky.

Klíčová kombinace

„Všichni soupeři hráli ročníkově, takže měli ve většině případů jen hráče ročníku 2008. Zareagovali jsme tím, že jsme do áčka začlenili více kluků z druhého týmu. Zápasy se tím sice staly vyrovnanějšími, ale i tak jsme v nich dokázali vyhrávat,“ všiml si Smejkal.

Hokejisty narozené v roce 2007 mu z velké části sebrala zranění, jejich mladší spoluhráči se s tím však parádně vyrovnali a své oponenty předčili především kombinační hrou. „Potěšilo nás, že se kluci, kteří většinu zápasů hráli druhou soutěž, úspěšně začlenili do prvního týmu. Bezesporu byli jeho platnými členy,“ pochvaloval si Smejkal.

Poděkování kolegům

Od letošního ledna navíc vedl i prostějovské starší žáky. Najednou měl tak na starosti hned tři kategorie, vedle těch žákovských ještě čtvrtou třídu – ročník 2009. „Vést tři kategorie je asi i nereálné, ale kvůli klukům jsem do toho šel. Každou hodinu ledu jsme se jim snažili dávat maximum,“ prozradil a vyzdvihl své trenérské kolegy.

U starších žáků jimi byli Libor Miškovský a Adam Wind. Toho Smejkal označil za svého „dobíječe baterek“. „Obrovsky mi s hráči pomáhal,“ prozradil. Wind mu byl společně s Pavlem Kumstátem a Radkem Vrbou k ruce i o kategorii níž, u mladších žáků. Ročník 2009 vedle Smejkala trénoval Simon Hejduk a příležitostně rovněž Marek Černošek či Radek Procházka, dva bývalí extraligoví hokejisté. „Podle mě to nebylo vůbec na škodu. Každý trenér se může od toho druhého něco přiučit. A samozřejmě nejen trenér,“ glosoval Filip Smejkal.

Pracovat a hrát kvalitně

Starší žáci Prostějova obsadili ve své nadstavbě nakonec osmou příčku. Za tři výhry v deseti duelech (za jednu výhru se udělovaly dva body) si vysloužili šest bodů. Tréninky starších a mladších žáků označil Smejkal za podobné. S tím, že se s věkem hráčů zvyšuje jejich obtížnost. Hlavní důraz klade se svými kolegy na spolupráci, dravost nebo cvičení jeden na jednoho.

Který tým bude Filip Smejkal trénovat příští sezonu, zatím netuší. „Musíme si s kolegy sednout a probrat, kdo se kam posune, jaké budou priority. Pro nás bude podstatné s kluky pracovat a hrát kvalitní zápasy. Je jedno, jestli budeme první nebo poslední,“ uvedl prostějovský lodivod a otec dvou dětí.

 
Aktuální články
Dva venkovní turnaje: Žáci skončili druzí, čtvrťáci čtvrtí

Když se žákům hokejového Prostějova uzavřela mistrovská sezona, vyrazili na turnaj. V Kopřivnici to znamenalo zisk cenného kovu,...

 
Primát ze SIDA Cupu putuje do Běloruska, Prostějov opět šestý

V pořadí již jedenáctý ročník prestižního mezinárodního turnaje v ledním hokeji SIDA Cupu je minulostí. Na prostějovském zimním...

 
Prostějovský zimák hostí 11. ročník SIDA Cupu

Loni zažil premiéru pod hlavičkou eskáčka, když poprvé v historii pořádal prestižní mládežnický turnaj SIDA Cup SK Prostějov 1913. Z...

 
Ročník 2008 vybojoval na domácím turnaji stříbro
 
Bek Fojt k juniorce: Herně to nebylo špatné, většinou jsme byli lepší
 
Hattrick! Ročník 2012 potřetí za sebou ovládl turnaj v Orlové
 
Ročník 2011 doplněný o mladší přivezl ze Slovácka „brambory“
 
Očekávaná sezona dorostu: žádný zázrak, ale ani propadák
 
SK Prostějov 1913 chce rozveselit malého Péťu
 
Páťáci zkraje dubna okusí jednodenní domácí turnaj
 
 
SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS