Smejkal zvládal nemožné. Mladší žáky navíc dovedl až na vrchol

06.04.2019 | Petr Komárek

Heroický výkon. Takový v závěru letošní sezony předvedl trenér SK Prostějov 1913 Filip Smejkal. Jako hlavní kormidelník působil u třech kategorií – starších žáků, mladších žáků a ročníku 2009. Z prostřední z nich navíc v soutěžní nadstavbě dokráčel až na pozici nejvyšší. Co na to říct? Snad jen: klobouk dolů, Smejky!

Při hodnocení týkajícího se mladších žáků, které vedl od začátku sezony, neměl Smejkal co skrývat. Mluvil upřímně a prohlásil, že s hokejisty tvořenými především ročníky 2007 a 2008 se podařilo pracovat podle jeho představ. Ocenil zejména přístup týmu a vůli jeho jednotlivých členů pracovat na sobě a zlepšovat se.

„Kluků bylo v kategorii dokonce tolik, že se musela vytvořit dvě družstva. Každé hrálo své zápasy (oficiálně se započítávaly pouze výsledky A-týmu). Ke konci sezony už někteří hráči rotovali v obou týmech,“ řekl kouč.

Chceme, aby hráči byli aktivní

Vzhledem ke kategorii mladších žáků se nesnažil ani nijak zastírat častou přítomnost divokých a gólově bohatých výsledků. Jen ve druhé části sezony – nadstavbě, jež začala zkraje ledna – nastříleli Prostějovští v deseti zápasech 83 branek. Pro doplnění: inkasovaných branek bylo o 40 méně.

„Je to dáno tím, že chceme, aby kluci byli aktivní. Chtěli hrát a tvořit. Z toho logicky padají branky, ale také vznikají chyby a góly v naší síti,“ vysvětlil Smejkal, jenž zároveň podotkl, že jeho cílem není žádnému hráči něco nařizovat, případně zakazovat. „U dětí to takto nefunguje,“ zdůraznil následně.

Snová nadstavba

Za chyby Smejkal na hráče naštvaný není. Něco jiného je to, pokud jde o jejich přístup. „Obecně si však myslíme, že kluci z ročníků 2007 a 2008 – a nesmím zapomenout ani na slečnu a kluky z ročníku 2009, co jsou s námi – mají velkou chuť a hokej milují,“ pochvaluje si bývalý útočník Prostějova či Olomouce.

S mladšími žáky nasbíral od září do prosince jedenáct vítězství a pět porážek. Na nadstavbovou část si pak Prostějov ideálně vyladil formu a skupinu s Opavou, Šumperkem, Uničovem, Třincem, Vítkovicemi, Přerovem, Frýdkem-Místkem, Orlovou a Havířovem dokázal vyhrát. První místo si vysloužil díky šestnácti získaným bodům za sedm triumfů a dvě remízy. Pouze jednou, ve Frýdku-Místku, poznal hořkost porážky.

Klíčová kombinace

„Všichni soupeři hráli ročníkově, takže měli ve většině případů jen hráče ročníku 2008. Zareagovali jsme tím, že jsme do áčka začlenili více kluků z druhého týmu. Zápasy se tím sice staly vyrovnanějšími, ale i tak jsme v nich dokázali vyhrávat,“ všiml si Smejkal.

Hokejisty narozené v roce 2007 mu z velké části sebrala zranění, jejich mladší spoluhráči se s tím však parádně vyrovnali a své oponenty předčili především kombinační hrou. „Potěšilo nás, že se kluci, kteří většinu zápasů hráli druhou soutěž, úspěšně začlenili do prvního týmu. Bezesporu byli jeho platnými členy,“ pochvaloval si Smejkal.

Poděkování kolegům

Od letošního ledna navíc vedl i prostějovské starší žáky. Najednou měl tak na starosti hned tři kategorie, vedle těch žákovských ještě čtvrtou třídu – ročník 2009. „Vést tři kategorie je asi i nereálné, ale kvůli klukům jsem do toho šel. Každou hodinu ledu jsme se jim snažili dávat maximum,“ prozradil a vyzdvihl své trenérské kolegy.

U starších žáků jimi byli Libor Miškovský a Adam Wind. Toho Smejkal označil za svého „dobíječe baterek“. „Obrovsky mi s hráči pomáhal,“ prozradil. Wind mu byl společně s Pavlem Kumstátem a Radkem Vrbou k ruce i o kategorii níž, u mladších žáků. Ročník 2009 vedle Smejkala trénoval Simon Hejduk a příležitostně rovněž Marek Černošek či Radek Procházka, dva bývalí extraligoví hokejisté. „Podle mě to nebylo vůbec na škodu. Každý trenér se může od toho druhého něco přiučit. A samozřejmě nejen trenér,“ glosoval Filip Smejkal.

Pracovat a hrát kvalitně

Starší žáci Prostějova obsadili ve své nadstavbě nakonec osmou příčku. Za tři výhry v deseti duelech (za jednu výhru se udělovaly dva body) si vysloužili šest bodů. Tréninky starších a mladších žáků označil Smejkal za podobné. S tím, že se s věkem hráčů zvyšuje jejich obtížnost. Hlavní důraz klade se svými kolegy na spolupráci, dravost nebo cvičení jeden na jednoho.

Který tým bude Filip Smejkal trénovat příští sezonu, zatím netuší. „Musíme si s kolegy sednout a probrat, kdo se kam posune, jaké budou priority. Pro nás bude podstatné s kluky pracovat a hrát kvalitní zápasy. Je jedno, jestli budeme první nebo poslední,“ uvedl prostějovský lodivod a otec dvou dětí.

 
Aktuální články
Pacina trénoval Crosbyho či Iginlu. Nechraňte děti před prohrami, říká

Jeho otec Václav byl ikonickým autorem MF DNES. Syna Tomáše brával od jeho tří let na hokejové mače do pražské Sportovní arény i velké...

 
Děti z SK Prostějov 1913 mohou jít na zápasy mužů opět zdarma

Tomáš Divíšek, Roman Chlouba či Marek Račuk. I taková jména, která se mohou pochlubit kvalitou i zkušenostmi, si plní hokejové povinnosti...

 
Trenér Půček opět v Prostějově. Cíle máme velké, předesílá

Nový trenér povede v nadcházející mistrovské sezoně dorostence hokejového Prostějova. Do čtyřicetitisícového města na Hané se vrátil...

 
Letní kempy hokejové mládeže odstartovaly
 
Klub zveřejnil informace týkající se letních příměstských kempů
 
Hokejové „eskáčko“ si znovu zahraje fotbal na Hořava Cupu
 
Jak vypadá funkční trénink v kondiční přípravě mladších žáků
 
Kdo přišel, nelitoval aneb Ples klubu v roce 2019
 
Nové zázemí pro mládež. Město zmodernizuje zimní stadion
 
Kumstát: Chceme jít cestou mladých trenérů, které si vychováme
 
Zápasy
JUNIOŘI | Středa 28.08.2019, 18:30
SK Prostějov 1913 - HK MD Šumperk
 
 
SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS