Smejkal zvládal nemožné. Mladší žáky navíc dovedl až na vrchol

06.04.2019 | Petr Komárek

Heroický výkon. Takový v závěru letošní sezony předvedl trenér SK Prostějov 1913 Filip Smejkal. Jako hlavní kormidelník působil u třech kategorií – starších žáků, mladších žáků a ročníku 2009. Z prostřední z nich navíc v soutěžní nadstavbě dokráčel až na pozici nejvyšší. Co na to říct? Snad jen: klobouk dolů, Smejky!

Při hodnocení týkajícího se mladších žáků, které vedl od začátku sezony, neměl Smejkal co skrývat. Mluvil upřímně a prohlásil, že s hokejisty tvořenými především ročníky 2007 a 2008 se podařilo pracovat podle jeho představ. Ocenil zejména přístup týmu a vůli jeho jednotlivých členů pracovat na sobě a zlepšovat se.

„Kluků bylo v kategorii dokonce tolik, že se musela vytvořit dvě družstva. Každé hrálo své zápasy (oficiálně se započítávaly pouze výsledky A-týmu). Ke konci sezony už někteří hráči rotovali v obou týmech,“ řekl kouč.

Chceme, aby hráči byli aktivní

Vzhledem ke kategorii mladších žáků se nesnažil ani nijak zastírat častou přítomnost divokých a gólově bohatých výsledků. Jen ve druhé části sezony – nadstavbě, jež začala zkraje ledna – nastříleli Prostějovští v deseti zápasech 83 branek. Pro doplnění: inkasovaných branek bylo o 40 méně.

„Je to dáno tím, že chceme, aby kluci byli aktivní. Chtěli hrát a tvořit. Z toho logicky padají branky, ale také vznikají chyby a góly v naší síti,“ vysvětlil Smejkal, jenž zároveň podotkl, že jeho cílem není žádnému hráči něco nařizovat, případně zakazovat. „U dětí to takto nefunguje,“ zdůraznil následně.

Snová nadstavba

Za chyby Smejkal na hráče naštvaný není. Něco jiného je to, pokud jde o jejich přístup. „Obecně si však myslíme, že kluci z ročníků 2007 a 2008 – a nesmím zapomenout ani na slečnu a kluky z ročníku 2009, co jsou s námi – mají velkou chuť a hokej milují,“ pochvaluje si bývalý útočník Prostějova či Olomouce.

S mladšími žáky nasbíral od září do prosince jedenáct vítězství a pět porážek. Na nadstavbovou část si pak Prostějov ideálně vyladil formu a skupinu s Opavou, Šumperkem, Uničovem, Třincem, Vítkovicemi, Přerovem, Frýdkem-Místkem, Orlovou a Havířovem dokázal vyhrát. První místo si vysloužil díky šestnácti získaným bodům za sedm triumfů a dvě remízy. Pouze jednou, ve Frýdku-Místku, poznal hořkost porážky.

Klíčová kombinace

„Všichni soupeři hráli ročníkově, takže měli ve většině případů jen hráče ročníku 2008. Zareagovali jsme tím, že jsme do áčka začlenili více kluků z druhého týmu. Zápasy se tím sice staly vyrovnanějšími, ale i tak jsme v nich dokázali vyhrávat,“ všiml si Smejkal.

Hokejisty narozené v roce 2007 mu z velké části sebrala zranění, jejich mladší spoluhráči se s tím však parádně vyrovnali a své oponenty předčili především kombinační hrou. „Potěšilo nás, že se kluci, kteří většinu zápasů hráli druhou soutěž, úspěšně začlenili do prvního týmu. Bezesporu byli jeho platnými členy,“ pochvaloval si Smejkal.

Poděkování kolegům

Od letošního ledna navíc vedl i prostějovské starší žáky. Najednou měl tak na starosti hned tři kategorie, vedle těch žákovských ještě čtvrtou třídu – ročník 2009. „Vést tři kategorie je asi i nereálné, ale kvůli klukům jsem do toho šel. Každou hodinu ledu jsme se jim snažili dávat maximum,“ prozradil a vyzdvihl své trenérské kolegy.

U starších žáků jimi byli Libor Miškovský a Adam Wind. Toho Smejkal označil za svého „dobíječe baterek“. „Obrovsky mi s hráči pomáhal,“ prozradil. Wind mu byl společně s Pavlem Kumstátem a Radkem Vrbou k ruce i o kategorii níž, u mladších žáků. Ročník 2009 vedle Smejkala trénoval Simon Hejduk a příležitostně rovněž Marek Černošek či Radek Procházka, dva bývalí extraligoví hokejisté. „Podle mě to nebylo vůbec na škodu. Každý trenér se může od toho druhého něco přiučit. A samozřejmě nejen trenér,“ glosoval Filip Smejkal.

Pracovat a hrát kvalitně

Starší žáci Prostějova obsadili ve své nadstavbě nakonec osmou příčku. Za tři výhry v deseti duelech (za jednu výhru se udělovaly dva body) si vysloužili šest bodů. Tréninky starších a mladších žáků označil Smejkal za podobné. S tím, že se s věkem hráčů zvyšuje jejich obtížnost. Hlavní důraz klade se svými kolegy na spolupráci, dravost nebo cvičení jeden na jednoho.

Který tým bude Filip Smejkal trénovat příští sezonu, zatím netuší. „Musíme si s kolegy sednout a probrat, kdo se kam posune, jaké budou priority. Pro nás bude podstatné s kluky pracovat a hrát kvalitní zápasy. Je jedno, jestli budeme první nebo poslední,“ uvedl prostějovský lodivod a otec dvou dětí.

 
Aktuální články
Od páté po devátou třídu do hor. Prostějovští si v „suché" sáhli na dno

Suchou letní přípravu má za sebou převážná část mládežnických hokejistů SK Prostějov 1913. Hráči páté až deváté třídy, které...

 
Prostějov přihlásí čtyři žákovské týmy, bude mít i hokejovou třídu

Dvou ze svých stěžejních cílů dosáhl mládežnický hokejový klub SK Prostějov 1913. Do regionálních žákovských soutěží přihlásí...

 
Nový seriál projektu Pojď hrát hokej poradí, jak s dětmi trénovat doma

Kvůli nastalé situaci děti již nějakou dobu nemohou chodit do školy a pravděpodobně doma i několik dalších týdnů zůstanou. Každý...

 
Děti se chopily víkendové výzvy, kouč připravil video pro brankáře
 
Projekt hokejových tříd je připraven, rodiče si prohlédli školu
 
Jak trénovat v době koronavirové? Mrkněte na video
 
Ukončení sezony 2019/20
 
S hokejovými šatnami stále NENÍ VYHRÁNO...
 
Vyklízení šaten zrušeno, zimní stadion uzavřen
 
Aktualizováno! Informace klubu SK Prostějov 1913 k tréninkům a zápasům v návaznosti na přijatá opatření státu
 
Zápasy
JUNIOŘI | Středa 12.08.2020
SK Prostějov 1913 - HK Kroměříž
 
JUNIOŘI | Sobota 15.08.2020
Turnaj Šumperk - SK Prostějov 1913
 
JUNIOŘI | Středa 26.08.2020
SK Prostějov 1913 - HK MD Šumperk
 
JUNIOŘI | Středa 02.09.2020
HK Kroměříž - SK Prostějov 1913
 
 
SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS