Smejkal zvládal nemožné. Mladší žáky navíc dovedl až na vrchol

06.04.2019 | Petr Komárek

Heroický výkon. Takový v závěru letošní sezony předvedl trenér SK Prostějov 1913 Filip Smejkal. Jako hlavní kormidelník působil u třech kategorií – starších žáků, mladších žáků a ročníku 2009. Z prostřední z nich navíc v soutěžní nadstavbě dokráčel až na pozici nejvyšší. Co na to říct? Snad jen: klobouk dolů, Smejky!

Při hodnocení týkajícího se mladších žáků, které vedl od začátku sezony, neměl Smejkal co skrývat. Mluvil upřímně a prohlásil, že s hokejisty tvořenými především ročníky 2007 a 2008 se podařilo pracovat podle jeho představ. Ocenil zejména přístup týmu a vůli jeho jednotlivých členů pracovat na sobě a zlepšovat se.

„Kluků bylo v kategorii dokonce tolik, že se musela vytvořit dvě družstva. Každé hrálo své zápasy (oficiálně se započítávaly pouze výsledky A-týmu). Ke konci sezony už někteří hráči rotovali v obou týmech,“ řekl kouč.

Chceme, aby hráči byli aktivní

Vzhledem ke kategorii mladších žáků se nesnažil ani nijak zastírat častou přítomnost divokých a gólově bohatých výsledků. Jen ve druhé části sezony – nadstavbě, jež začala zkraje ledna – nastříleli Prostějovští v deseti zápasech 83 branek. Pro doplnění: inkasovaných branek bylo o 40 méně.

„Je to dáno tím, že chceme, aby kluci byli aktivní. Chtěli hrát a tvořit. Z toho logicky padají branky, ale také vznikají chyby a góly v naší síti,“ vysvětlil Smejkal, jenž zároveň podotkl, že jeho cílem není žádnému hráči něco nařizovat, případně zakazovat. „U dětí to takto nefunguje,“ zdůraznil následně.

Snová nadstavba

Za chyby Smejkal na hráče naštvaný není. Něco jiného je to, pokud jde o jejich přístup. „Obecně si však myslíme, že kluci z ročníků 2007 a 2008 – a nesmím zapomenout ani na slečnu a kluky z ročníku 2009, co jsou s námi – mají velkou chuť a hokej milují,“ pochvaluje si bývalý útočník Prostějova či Olomouce.

S mladšími žáky nasbíral od září do prosince jedenáct vítězství a pět porážek. Na nadstavbovou část si pak Prostějov ideálně vyladil formu a skupinu s Opavou, Šumperkem, Uničovem, Třincem, Vítkovicemi, Přerovem, Frýdkem-Místkem, Orlovou a Havířovem dokázal vyhrát. První místo si vysloužil díky šestnácti získaným bodům za sedm triumfů a dvě remízy. Pouze jednou, ve Frýdku-Místku, poznal hořkost porážky.

Klíčová kombinace

„Všichni soupeři hráli ročníkově, takže měli ve většině případů jen hráče ročníku 2008. Zareagovali jsme tím, že jsme do áčka začlenili více kluků z druhého týmu. Zápasy se tím sice staly vyrovnanějšími, ale i tak jsme v nich dokázali vyhrávat,“ všiml si Smejkal.

Hokejisty narozené v roce 2007 mu z velké části sebrala zranění, jejich mladší spoluhráči se s tím však parádně vyrovnali a své oponenty předčili především kombinační hrou. „Potěšilo nás, že se kluci, kteří většinu zápasů hráli druhou soutěž, úspěšně začlenili do prvního týmu. Bezesporu byli jeho platnými členy,“ pochvaloval si Smejkal.

Poděkování kolegům

Od letošního ledna navíc vedl i prostějovské starší žáky. Najednou měl tak na starosti hned tři kategorie, vedle těch žákovských ještě čtvrtou třídu – ročník 2009. „Vést tři kategorie je asi i nereálné, ale kvůli klukům jsem do toho šel. Každou hodinu ledu jsme se jim snažili dávat maximum,“ prozradil a vyzdvihl své trenérské kolegy.

U starších žáků jimi byli Libor Miškovský a Adam Wind. Toho Smejkal označil za svého „dobíječe baterek“. „Obrovsky mi s hráči pomáhal,“ prozradil. Wind mu byl společně s Pavlem Kumstátem a Radkem Vrbou k ruce i o kategorii níž, u mladších žáků. Ročník 2009 vedle Smejkala trénoval Simon Hejduk a příležitostně rovněž Marek Černošek či Radek Procházka, dva bývalí extraligoví hokejisté. „Podle mě to nebylo vůbec na škodu. Každý trenér se může od toho druhého něco přiučit. A samozřejmě nejen trenér,“ glosoval Filip Smejkal.

Pracovat a hrát kvalitně

Starší žáci Prostějova obsadili ve své nadstavbě nakonec osmou příčku. Za tři výhry v deseti duelech (za jednu výhru se udělovaly dva body) si vysloužili šest bodů. Tréninky starších a mladších žáků označil Smejkal za podobné. S tím, že se s věkem hráčů zvyšuje jejich obtížnost. Hlavní důraz klade se svými kolegy na spolupráci, dravost nebo cvičení jeden na jednoho.

Který tým bude Filip Smejkal trénovat příští sezonu, zatím netuší. „Musíme si s kolegy sednout a probrat, kdo se kam posune, jaké budou priority. Pro nás bude podstatné s kluky pracovat a hrát kvalitní zápasy. Je jedno, jestli budeme první nebo poslední,“ uvedl prostějovský lodivod a otec dvou dětí.

 
Aktuální články
SK Prostějov 1913 zabodoval! Týden hokeje si užilo 27 dětí

Poprvé v letošní sezoně zorganizoval SK Prostějov 1913 ve spolupráci s Českým hokejem akci v rámci Týdne hokeje a projektu Pojď hrát...

 
Rodiče, tady nesmíte chybět! Přednášet vám bude svazový kouč

To, co SK Prostějov 1913 před nedávnem avizoval, se zanedlouho stane skutečností. Pro rodiče hokejistů se podařilo domluvit přednášku,...

 
K SK přijel svazový regionální trenér, vedl školení o novém programu

Regionální trenér Českého hokeje, dříve Českého svazu ledního hokeje, navštívil minulé úterý SK Prostějov 1913. S Oldřichem Kališem...

 
SK Prostějov 1913 zahájí sezonu příjemným posezením
 
Přijďte ve čtvrtek 26. září v 16:30 na zimák na akci Týden hokeje
 
Prostějovský turnaj čtvrťáků vyhrály Uherské Hradiště a Velká Bíteš
 
Před školou souboj o medaile. Klub pořádá Dětskou letní olympiádu
 
Ročník 2010 okusí na závěr prázdnin první domácí turnaj
 
Kemp pro žáky jako motivace, dostali i pomyslné vysvědčení
 
Pacina trénoval Crosbyho či Iginlu. Nechraňte děti před prohrami, říká
 
Zápasy
JUNIOŘI | Pátek 18.10.2019, 20:00
HK Kroměříž - SK Prostějov 1913
 
JUNIOŘI | Neděle 20.10.2019, 16:00
SK Prostějov 1913 - HC Spartak Uherský Brod
 
 
SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS