Prostějovský zimák hostí 11. ročník SIDA Cupu

13.04.2019 | Petr Komárek

Loni zažil premiéru pod hlavičkou eskáčka, když poprvé v historii pořádal prestižní mládežnický turnaj SIDA Cup SK Prostějov 1913. Z vítězství v jubilejním desátém ročníku se radovali šumperští Mladí Draci, kteří ale letos „nepřilétnou“. Zlatý pohár za absolutní triumf tak získá jiný tým. Kromě domácích Prostějovanů se o to bude pokoušet ještě sedm dalších uchazečů. Většina bude zahraničních, na startovní listině figurují pouze dva čeští, respektive moravští zástupci. Kromě Prostějova je přihlášený také Uherský Brod. Naopak z ciziny dorazí čtyři slovenské výběry, jeden rakouský a jeden až z dalekého Běloruska. Akce se tradičně koná pod záštitou Aloise Mačáka, generálním partnerem turnaje je prostějovská společnost SIDA Security a tím mediálním i letos PROSTĚJOVSKÝ Večerník.

Co by to v Prostějově bylo za mezinárodní turnaj v hokeji bez SIDA Security. Prostějovská společnost je i letos titulárním garantem. „V roce 2007 mě oslovili rodiče mladých hokejistů, jestli by naše společnost finančně nepodpořila uspořádání hokejového turnaje. Nebyli jsme proti. První ročník turnaje SIDA Cup byl natolik vydařený, že jsme se rozhodli pravidelně ho opakovat a podporu rozšířit i na finanční příspěvky pro chod mládežnických klubů. Podle mého názoru je nezbytné, abychom všichni dělali maximum při vedení našich dětí k cílevědomosti, zdravé soutěživosti a smysluplnému naplňování volného času. K tomu je sport ideálním řešením,“ vzpomíná na minulost úzce spjatou s prestižní sportovní událostí na zimním stadionu Jiří Netušil, ředitel společnosti SIDA Security.

Zájem klubů těší i motivuje

Loni se konal již desátý ročník mezinárodního turnaje SIDA Cup. Poprvé pod pořadatelskou taktovkou SK Prostějov 1913. Za celou jeho historii se na něm představilo více jak sedm desítek klubů z jedenácti zemí Evropy. Z akce se stal již tradiční podnik, který je pořádaný na konci sezóny, tedy po ukončení všech soutěží. Zájem klubů o účast v bojích na prostějovském ledě je tak značný. „To nás samozřejmě velice těší a motivuje do podpory dalších ročníků,“ netají se Netušil.

Hokejová návštěva až z Minsku

Jedenáctý ročník SIDA Cupu se na prostějovském zimním stadionu uskuteční od pátku 12. do neděle 14. dubna. Početní převahu na něm budou tentokrát mít týmy ze Slovenska. Na Hanou přicestují celkem čtyři - Topoľčany, Martin, Púchov a Nové Zámky. Chybět nebude ani tradiční účastník z rakouského města Klagenfurt, větší „exotiku“ bude reprezentovat celek z běloruské metropole Minsku. České výběry zaujmou na startovní listině pouze dvě pozice. Jeden je jasný – domácí Prostějov - druhým bude uherskobrodský Spartak. Na SIDA Cupu mohou jako obvykle startovat hokejisté z ročníku 2005 a mladší. Pokud v některém z týmů budou figurovat dívky, platí pro ně rok stáří navrch. Hrát se bude na celé hřiště na tři patnáctiminutové třetiny. V prvních dvou se bude započítávat hrubý čas, v posledním dějství pak čistý čas. Osm družstev si to mezi sebou nejprve rozdá ve dvou základních skupinách, zvaných jednoduše A a B. V první se představí prostějovští hostitelé, Martin, Klagenfurt a Topoľčany. Ve druhé se nacházejí Uherský Brod, Púchov, Minsk a Nové Zámky. Obě kvarteta se popasují systémem každý s každým, dva nejlepší následně postoupí do semifinále. Vítěz skupiny A se střetne s druhým ze skupiny B a naopak. Lepší ze semifinálových dvojic se v přímém souboji utkají o zlatý pohár pro vítěze, dojde i na zápas o bronz. Zbylé čtyři výběry, které o medaile vlivem výsledků ze skupin usilovat nebudou, budou hrát o konečné umístění, přesněji řečeno o páté a sedmé místo .

Loňský vítěz nepřijede, začnou domácí

Začátek turnaje je v pátek naplánovaný na 15:00 hodin, kdy Prostějov vyzve Klagenfurt. Eskáčko dále vyjede na led v sobotu v osm ráno proti Topoľčanům a ve dvě odpoledne ve svém poslední duelu ve skupině změří síly s Martinem. Poslední šampion SIDA Cupu v Prostějově bude chybět. Mladí Draci ze Šumperka loni v dubnu ve skupině smetli Strakonice, Karvinou i chomutovské Piráty (5:0, 14:0 a 5:1). Jejich let za zlatem nezastavil ani Klagenfurt, Severomoravané ho pokořili poměrem 6:2. Ve finále se šumperským barvám znovu postavil Chomutov a po výsledku 5:2 mohl tým z podhůří Jeseníků začít slavit. Letos vystřídá Šumperské na pomyslném turnajovém trůnu někdo jiný. Na lepší umístění si brousí zuby i přímo v Prostějově. V loňském roce skončilo eskáčko pod taktovkou trenéra Michala Janečka šesté. Ve skupinových bojích červeno-bílí nestačili na Klagenfurt (2:5) a těsně na Kladno (4:5). Jediné vítězství zaznamenali na úkor Topoľčan, a sice po přestřelce 7:5.

Naposledy panovala spokojenost

Dva získané body – připisující se za každou výhru – a skóre 13:15 posunulo Prostějovany do utkání o konečnou pátou příčku. V něm přišla prohra se Strakonicemi 2:7. Sestava prostějovského týmu nicméně nebyla složená náhodně. Účelem bylo vidět v zápasovém tempu hráče, kteří letos nastupují v soutěži starších žáků. „V týmu jsme tak měli i několik podstatně mladších kluků, než tomu bylo u našich soupeřů. Na ledě to nakonec bylo poznat, každopádně si ale myslím, že s tímto týmem se pracovat dá. Pokud budou poctivě pracovat a poctivě budou chodit i na tréninky, nebojím se toho, že by tito kluci nešli výkonnostně nahoru,“ svěřil se loni v dubnu po skončení turnaje Večerníku kouč Janeček. Především si chtěl otestovat, co jsou jeho svěřenci schopní na ledě produkovat a jaké trenérské pokyny jsou ochotní přijmout. S hrou a přístupem hráčů u něj panovala spokojenost. Nejdůležitější pozitivní zjištění pro něj představovalo, že Prostějovští bojovali a předvedli obrovské nasazení.

Kouč Smejkal, hlavní pořadatel Janeček

V jedenáctém ročníku akce povede prostějovský celek jakožto lodivod starších žáků Filip Smejkal. Funkce hlavního pořadatele, stejně jako na všech domácích turnajích, opět připadá zkušenému Michalu Janečkovi. „SIDA Cup je pro mě srdeční záležitost. Kdysi už jsem ho jako trenér dvakrát vyhrál a zúčastním se již několikátého ročníku. Musím říct, že spolupráce s Jirkou Netušilem, majitelem SIDA Security, je opravdu luxusní. Bez Jirky a jeho finanční podpory by zde takový turnaj nebyl. Ve všem nám pomohl, přál bych si spolupracovat s více takovými lidmi. Je to radost,“ netajil se Janeček. Oproti jiným turnajům vidí SIDA Cup z hlediska organizace jako náročnější. Proč? „Důvod je prostý. Jde o jediný třídenní turnaj, který doma zatím pořádáme. Jediní my budeme domácí, dalších sedm týmů bude spát na hotelech a je potřeba zajistit také jejich stravování. Je to velké množství lidí, včetně rodičů hráčů,“ vysvětlil. „Tímto bych chtěl moc poděkovat za spolupráci Hotelu Tennis Club, Penzionu U Chmelů, Penzionu U Koníčka, Hotelu Gól a Hotelu Avion. Stejně jako Restauraci U Hudečků, s níž spolupracujeme na každém turnaji. Všem patří velký dík za pomoc a vstřícnost,“ uvedl Michal Janeček. Z hokejového pohledu se budou na turnaji v Prostějově řídit podle zaběhlého a osvědčeného systému. „Tam žádný problém není. Je to přece jen jedenáctý ročník, takže víme, co čekat,“ potvrdil hlavní organizátor z eskáčka.

Turnaj SIDA Cup i pro letošní rok zaštítil Alois Mačák, někdejší prostějovský hokejista a velký místní patriot. „Pro mě je sport a hlavně hokej naprostá srdíčková záležitost. Vždycky říkám, že děkuji svému tátovi za okamžik, kdy mě v pěti nebo šesti letech vzal poprvé na prostějovský zimní stadion. A měl jsem také možnost celý svůj život sportovat. A v rámci svých možností se snažím splatit dnešním rodičům a dětem to, že i já a naše generace mohla sportovat, konkrétně hrát hokej. Jako dítě si sám vzpomínám na krásnou atmosféru hokejových turnajů. Když jsme prohráli, tak jsme plakali, když jsme vyhráli, tak se slavilo. Takže když mě před deseti lety oslovil pan Netušil, vůbec jsem neváhal a zapojil se do tohoto turnaje,“ uvedl pro Večerník po skončení loňského ročníku Mačák.

Kompletní rozlosování SIDA Cupu 2019

pátek 12. dubna

15:00 - 16:15 Prostějov – Klagenfurt

16:30 - 17:45 Uherský Brod – Nové Zámky

18:00 - 19:15 Topoľčany – Martin

19:30 - 20:45 Púchov – Nové Zámky

sobota 13. dubna

8:00 - 9:15 Prostějov – Topoľčany

9:30 - 10:45 Uherský Brod – Minsk

11:00 - 12:15 Martin – Klagenfurt

12:30 - 13:45 Púchov – Nové Zámky

14:00 - 15:15 Martin – Prostějov

15:30 - 16:45 Uherský Brod – Púchov

17:00 - 18:15 Klagenfurt – Topoľčany

18:30 - 19:45 Minsk – Nové Zámky

neděle 14. dubna

8:00 9:15 semifinále 1A – 2B

9:30 - 10:45 semifinále 2A – 1B

11:00 - 12:15 o 7. místo 4A – 4B

12:30 - 13:45 o 5. místo 3A – 3B

14:00 - 15:15 o 3. místo

15:30 - 16:45 Finále

17:00 Slavnostní vyhlášení turnaje

 
Aktuální články
Od páté po devátou třídu do hor. Prostějovští si v „suché" sáhli na dno

Suchou letní přípravu má za sebou převážná část mládežnických hokejistů SK Prostějov 1913. Hráči páté až deváté třídy, které...

 
Prostějov přihlásí čtyři žákovské týmy, bude mít i hokejovou třídu

Dvou ze svých stěžejních cílů dosáhl mládežnický hokejový klub SK Prostějov 1913. Do regionálních žákovských soutěží přihlásí...

 
Nový seriál projektu Pojď hrát hokej poradí, jak s dětmi trénovat doma

Kvůli nastalé situaci děti již nějakou dobu nemohou chodit do školy a pravděpodobně doma i několik dalších týdnů zůstanou. Každý...

 
Děti se chopily víkendové výzvy, kouč připravil video pro brankáře
 
Projekt hokejových tříd je připraven, rodiče si prohlédli školu
 
Jak trénovat v době koronavirové? Mrkněte na video
 
Ukončení sezony 2019/20
 
S hokejovými šatnami stále NENÍ VYHRÁNO...
 
Vyklízení šaten zrušeno, zimní stadion uzavřen
 
Aktualizováno! Informace klubu SK Prostějov 1913 k tréninkům a zápasům v návaznosti na přijatá opatření státu
 
Zápasy
JUNIOŘI | Středa 12.08.2020
SK Prostějov 1913 - HK Kroměříž
 
JUNIOŘI | Sobota 15.08.2020
Turnaj Šumperk - SK Prostějov 1913
 
JUNIOŘI | Středa 26.08.2020
SK Prostějov 1913 - HK MD Šumperk
 
JUNIOŘI | Středa 02.09.2020
HK Kroměříž - SK Prostějov 1913
 
 
SK Prostějov 1913 - kontakt: hokej@skprostejov1913.cz RSS